Як перевірити схильність до шизофренії: вчені вивели нову закономірність

Відкриття дозволить зрозуміти природу психіатричних захворювань та знайти підходи до їх лікування.

Вчені медичної школи Піттсбурзького університету (США) виявили в людському мозку раніше не відомі 12-годинні ритми. Коливання активності помічені генах, відповідальних за вибудовування зв’язків між нейронами. У шизофреніків таких ритмів чи ні, чи вони зміщені у часі, йдеться у дослідженні, опублікованому в журналі PLoS Biology.

Ритми

  • Циркадні ритми – коливання інтенсивності різних процесів в організмі людини та тварин з періодом 24 години.
  • Ультрадіані ритми — 12 годин, були виявлені у морських тварин, що мешкають у прибережній зоні.

Для експерименту вчені брали зразки тканин мозку нещодавно померлих людей.

Дослідження

У вибірку увійшли померлі люди віком до 65 років, час розтину яких після смерті не перевищував 30 годин — всього 104 особи, а також 46 пацієнтів із діагностованою раніше шизофренією.

Вчені виявили безліч генів, активність яких має 12-годинні ритми.

На відміну від здорового мозку в мозку людей із шизофренією знайшлося набагато менше генів, що мають 12-годинні цикли. У людей із шизофренією спостерігаються порушення 24-годинних циклів, таких як цикли сну та неспання, виділення гормонів та інших.

«Ми з’ясували, що людський мозок має не лише циркадні (24-годинні) ритми в експресії генів, а й 12-годинні ритми у низці генів, які мають важливе значення для роботи клітин та підтримки нейронів. Багато з цих ритмів експресії генів відсутні у людей з шизофренією, а в ритмах транскрипції, пов’язаної з мітохондріями, спостерігається помітне зрушення, яке може призводити до неоптимальної функції мітохондрій у ті часи, коли клітинам найбільш потрібна енергія», — йдеться у дослідженні.

Підпишись на новини Умані
в Telegram та Facebook

Новини партнерів