Як вибрати світлодіодну лампу для дому: основні параметри

Вибір світлодіодної лампи залежить від приміщення, де її встановлять. Але й інші параметри. На що звернути увагу під час вибору світлодіодної лампи, пояснили експерти порталу CNET.

Світловий потік

Щоб очам було зручно, при виборі світлодіодного освітлення (LED) необхідно врахувати, який світловий потік лампа видає. Як вибрати світлодіодну лампу за потужністю? Автори порталу CNET Рай Кріст та Шарон Профіс при виборі потужності світлодіодної лампи радять враховувати такі дані:

  • світлодіодна лампа на 3 Вт має світловий потік 250 лм, що еквівалентно лампі розжарювання 25 Вт;
  • світлодіодна лампа 5 Вт має 400 лм, що відповідає 40 Вт лампи розжарювання;
  • світлодіодна лампа 8 Вт має 650 лм, тобто 60 Вт звичайної лампи;
  • світлодіодна лампа 14 Вт має 1300 лм, що еквівалентно лампі розжарювання 100 Вт;
  • світлодіодна лампа 22 Вт має 2100 лм, що відповідає 150 Вт звичайної лампи.

Які світлодіодні лампи світять яскравіше? За яскравість відповідає параметр світловий потік чи люмен. Чим він вищий, тим сильніше світить лампа. Світлодіод в 1 Вт випромінює 90-140 лм. Найяскравіше світять лампочки на 1600-2600 лм. Якщо потрібне м’яке та приглушене світло, наприклад нічник, достатньо 450 лм.

Як вибрати лампочку з яскравості? Зверніть увагу на світловий потік лампи. Орієнтуйтесь на такі показники:

  • для спальні та кухні норма освітленості – 150 лм/м²;
  • для дитячої кімнати – 200 лм/м²;
  • для ванної та туалету – 50 лм/м²;
  • для офісу загального призначення – 300 лм/м²;
  • для офісу для креслярських робіт – 500 лм/м².

У статті «Гігієнічні аспекти світлодіодних ламп» автори наголошують, що енергоспоживання світлодіодних ламп на 80% нижче, ніж у ламп розжарювання. По-перше, немає газонаповнення, тому вони майже не нагріваються, а термін служби може доходити до 100 тисяч годин.

Колірний спектр

Це друга за важливістю характеристика світлової лампи, оскільки від неї залежить, який буде випромінюваний колір та комфортність освітлення приміщення. Вимірюється параметр у кельвінах (К). Чим він менший, тим тепліше буде світло:

  • 2700-2800 К – теплий жовтий;
  • 3000 К – теплий білий;
  • 4000 К – нейтральний білий;
  • 6000 К – холодний білий.

Автор порталу Save Money Cut Carbon Тім Грінхал для різних типів кімнат запропонував такі світлодіодні лампи:

  • вітальня – лампа на 2200-3000 К;
  • кухня – 3000-4000 К;
  • спальна кімната – 2700-4000 К;
  • їдальня – 2700-4000 К;
  • ванна – 4000 К;
  • домашній офіс – 3000-4500 К;
  • коридор і сходи – 2700-4000 К.

Найбільш комфортним для дому вважаються жовті відтінки. Теплі чи нейтральні білі кольори здатні підвищити працездатність.

Індекс кольору

Індекс кольору визначає, наскільки природно будуть передаватися кольори. Його позначають параметром CRI чи Ra. Чим вище індекс кольору, тим природніше виглядатимуть предмети, що висвітлюються. Для житлових приміщень рекомендується вибирати CRI не менше 80. Найвище значення Ra — 100 відповідає ідеальній природній передачі кольору при сонячному світлі.

У житлових приміщеннях світлодіодні лампи зі значенням CRI 80 найчастіше використовують у місцях, де проводять мінімальну кількість часу, наприклад, у гаражі або коридорі. Якщо ви проводите багато часу в гаражі, краще використовувати 90 CRI. В іншому випадку може бути складно розрізняти кольори.

У світлі світлодіода при 90 CRI більшість об’єктів, таких як дерев’яні меблі, відтінки шкіри, м’ясо та свіжі продукти, здаються нормальними. Світлодіоди 90 CRI ідеально підходять для житлових приміщень.

Кут розсіювання

Головна властивість світлодіодів — здатність світити лише перед собою, а убік мало відхиляється світла. Тому їхнє розташування в лампі впливає на кут розсіювання світла. У різних моделях він становить від 30° до 360°.

При виборі світильника для загального призначення краще припинити вибір на приладах з кутом розсіювання 110–120°. Найбільш оптимальний варіант – 150 °. Точковий світильник з 30-40 ° підходить для створення функціонального підсвічування. Кут огляду в 60-90 ° підходить для підсвічування локальної зони.

Пульсація світла

Це важливий чинник та значний мінус дешевих та неякісних світлодіодних ламп. Вони часто пульсують. Це непомітно для людського ока, але погано впливає на нервову систему та зір. Рекомендується придбати лампи з пульсацією не більше 5-15%.

У приміщеннях із комп’ютерами показник не повинен перевищувати 5%. Якщо потрібно висвітлити робоче місце, пульсація має перевищувати 20%. При обладнанні освітлення у дитячих кімнатах, дошкільних закладах чи школах показник пульсації не повинен перевищувати 10%. Ідеальний варіант для безпеки та комфорту людини в будь-якому приміщенні – не вище 5%.

Цоколь та форма лампи

Цоколь – це частина лампочки, яка вкручується у патрон світильника. Він може бути гвинтовим та штирковим. На цоколі є маркування. Як правило, у побуті використовується гвинтовий цоколь E27 та E14, але може застосовуватися штирьковий G9 та інші типи. При виборі цоколя його маркування повинне співпадати з маркуванням патрона, в який плануєте вставити світлодіодну лампу.

Менш важливий параметр – зовнішній вигляд світлодіодних ламп. Вони представлені в різних формах, як у звичній формі груші, як у ламп розжарювання, так і в незвичайних формах — куля, свічка, свічка на вітрі, грибоподібна. Форму слід вибирати в залежності від місця розташування освітлювальних приладів та від особистих уподобань.

Напруга

Звичайні лампи розжарювання працюють при напрузі 220 В. Світлодіодним лампам достатньо менших значень. Їхні власники навіть не помітять перепадів напруги в мережі, тоді як лампи розжарювання миттєво реагують на нього втратою яскравості.

При покупці рекомендують вибирати діапазон напруги світлодіодних ламп із найбільшим розкидом значень. Як правило, світлодіодні лампи працюють від напруги мережі 220 або від 12 В.

При виборі світлодіодної лампи важливо правильно вибрати параметри. Запропоновані рекомендації допоможуть вибрати відповідний за потужністю та відтінком освітлення варіант для тієї чи іншої кімнати в квартирі чи будинку.

Підпишись на новини Умані
в Telegram та Facebook

Новини партнерів